LINEUP

Meander Festival 2018 Lineup

Máme tu čest prezentovat lineup na Meander festival 2018! Těšíme se na Vás - bude to úžasný víkend. Můžete stáhnout svou kopii zde....

We proudly present the lineup for Meander Festival 2018! We look forward to seeing you - it's going to be a wonderful weekend! You can download your copy here....

Thank you :)

LIVE STAGES
minus123minut (cz/sk/se) \\
yo soy indigo (cz/usa/uk/sk/se)  \\
džezvica (cz/gr/sk) \\
rumungre (cz/sk) \\
duchess & the kittens (cz/usa/uk/se) \\
free balkan quintet (aus/cz) \\
rodeo queen (usa) \\
paapaa & happy shakers (cz) \\
kristína & the freedees (sk/pt/us/uk) \\
shay william duo (ie/usa) \\ 
PLUS sunday soup jam session \\
DJ STAGE
sensei (fr) \\
mutantism (pt) \\
sebish (fr) \\
solid steppa sound (uk) \\
true detectives (cz) \\
dj skony (usa) \\
thereby (tu) \\
pinosh (tu)  \\
THEATRE STAGE & ELSEWHERE
burlesque performance & workshop\\
impro kosa divadlo \\
blood, love & rhetoric theatre \\
partai orang hutan shadow puppet theatre \\
sock wrestling with marc & the other mark \\
excuse my french \\
light saber workshop & show \\
figurální kresba / life drawing \\
některé ovce / some sheep
DĚTI  / CHILDREN
kids programme provided by up4schools \\
honzíkova cesta - divadelní pro děti \\

THE ARTISTS

minus123minut (SE/SK/CZ)
minus123minut (SE/SK/CZ) \\
Síla kapely spočívá především v živých energických koncertech, které jsou z velké části tvořeny improvizací. Propojují žánry jako soul, groove, jazz, blues, funky či world music. A protože, jak sami říkají, nejsou porostlí mechem, jsou otevřeni i vlivům současné hudby. Na minutovský pelmel se nejen dobře tančí, ale jelikož jde o výjimečné muzikanty, dobře se na ně také dívá \\ http://minus123minut.cz
Yo Soy Indigo (CZ/UK/USA/SK/SE)
Yo Soy Indigo (CZ/UK/USA/SK/SE) \\
YSI are an original folk-funk band formed around singer, songwriter and guitarist Emily Thiel from Connecticut, USA. Her vibrant and often personal songwriting is backed up by her powerful vocal performance and the brilliant assembly of the other members. The band has grown to what it is today: a mish-mosh of wonderfully weird, international musicians with blazing solos, soulful melodies, deep lyrical expression, and a ample serving of humor.
Džezvica (CZ/GR/SK)
Džezvica (CZ/GR/SK) \\
Džezvica is a young musical group from Prague, drawing inspiration for their music from rhythms of Balkan peninsula and its surroundings.

https://www.dzezvica.cz
Rumungre (CZ/SK)
Rumungre (CZ/SK) \\
Rumungre - Jsou romští muzikanti z Harrachova. Nejmladšímu hráči je 14 a nejstaršímu 56let. Rumungre přicházejí s živelným a radostným pojetím tradičních romských písní a jejich pozitivní nálada se rychle přenáší na posluchače. Skupina dvakrát vyhrála diváckou soutěž v oblastním kole Porty v Nymburce. Rumungre mají za sebou účinkování na různých festivalech v Čechách i na Slovensku.
Free Balkan Quintet (AUS/CZ)
Free Balkan Quintet (AUS/CZ)
Free Balkan Quintet je ansámbl se základnou v Praze, který s lehkostí, úctou a odvahou zpracovává lidovou hudbu balkánských zemí. Mísí vlivy jazzu, soudobé hudby i volné improvizace, ale výrazné rytmičnosti balkánské hudbě vlastní se nabažíte také. Nápadité aranže z pera banjisty Tomáše Miky a australského akordeonisty Kierena Alexandera provedou ještě Milan Jakeš na housle, Ondřej Komárek na basu a Jaroslav Noga na bicí.
Paapaa & Happy Shakers (CZ)
Paapaa & Happy Shakers (CZ) \\
Projekt Paapaa vznikl na podzim roku 2006. Původně byl zamýšlen jako společný studiový projekt Jiřího Zemana a Martina Šímy. Oba muzikanti v minulosti společně připravili několik kapel (los losos, blahobit, k.O.Myšlenka) . V tandemu tato dvojice nahrávala a trochu koncertovala až do února 2009, kdy se cesty obou muzikantů rozešly a Paapaa se tak proměnilo v autorský projekt Jiřího Zemana. Od dubna 2011 je paapaa definitivně sólovým projektem Jiřího Zemana.
Rodeo Queen (USA)
Nashville’s Hadley Mackin sings her heart out and picks the guitar. From the river bottoms of Arkansas, Laura Kamp sings and plays a mean clawhammer banjo. Reaching across genres of country, bluegrass, and old-time music, they bring a fresh and authentic take on the timeless music of the American south.
Duchess the Kittens
Duchess and the Kittens (CZ/UK/USA/SE) \\

Duchess and The Kittens have been big big smiles and a lot of music to the people of Prague. Fronted by a sassy, smokey voiced diva, once described as 'the love child of Bette Davis and Bette Midler', the ragtag band of unruly musicians are whipped up into a rhythmical frenzy.
A party band, their style can be best described as Soul-Funk-Jazz-Punk-Klezmer-Pop covers of your favourite tunes, old and new.
Kristína & the Freedees(SK/PT/US/UK)
Hailing from Slovakia, Portugal, Scotland and the U.S.A., this eclectic band led by the very talented Kristína Zakuciová, play a mix of of blues, latin, folk & R&B wrapped into one, warm, friendly performance.
Sunday Soup Jam Session
Everyone's favourite Sunday Soup Jam Session is on the move and will be making a special appearance at Meander this year. Bring your instrument and join the fun!
Impro KOSA - DIVADLO
Impro KOSA \\

Impro KOSA are a Czech language comedy improv group based in Prague, definitely good for a giggle!
https://www.facebook.com/improkosa/
Blood, Love & Rhetoric Improv Comedy
Blood, Love & Rhetoric has been producing English-language shows in Prague, the cultural capital of central Europe, since 2009. Our goal is to promote the joys of theatre through our stage productions, improv comedy shows and theatre academy.

https://www.blrtheatre.com/
Partai Orang Hutan Shadow Theater
Partai Orang Hutan Shadow Puppet Theater - combine javanese puppet shadow theater “wayang” with traditional Indonesian dance and gamelan music. Incorporating the mystique of ritual, the traditional slow rhthm of the olden times as well as some of the dynamics of today. You can see all this and more in their adaptation of this traditional Indonesian art form.
Honzíkova Cesta - divadelní pro děti
Divadelní příběh o hledání nejpodivnějšího hudebního nástroje.

Theatre for kids playing instruments from all around the world
Malika Lajla tribe
V ATS (American tribal style) se spojují prvky tanečních stylů z různých oblastí světa, zejména Středního Orientu a gypsies národů.Vznikl v 70.letech v Americe.

Tanečnice i po vizuelní stránce používají prvky zdobení tradičních kmenů.
Show More

© 2018 Meander Festival. Created by A Maze in Tchaiovna

Zůstaňte naladěni
Stay tuned
Partneři festivalu
  • Black Facebook Icon
  • teapot white logo
  • Instagram Social Icon
Untitled.png
karlovary vary.png
minus123minut (SE/SK/CZ)

minus123minut (SE/SK/CZ) \\ Síla kapely spočívá především v živých energických koncertech, které jsou z velké části tvořeny improvizací. Propojují žánry jako soul, groove, jazz, blues, funky či world music. A protože, jak sami říkají, nejsou porostlí mechem, jsou otevřeni i vlivům současné hudby. Na minutovský pelmel se nejen dobře tančí, ale jelikož jde o výjimečné muzikanty, dobře se na ně také dívá \\ http://minus123minut.cz

Go to link